بحث و اختلاف نظر در باره سیاسی بودن کنسرتهای بنیامین در آمریکا

بحث و اختلاف نظر در باره سیاسی بودن کنسرتهای بنیامین در آمریکا

بنیامین
بنیامین

این روزها جنجال جدیدی در تلویزیونهای ایرانی و صفحات فیس بوک متعلق به ایرانیان در پی آغاز تور آمریکایی بنیامین بهادری  خواننده پاپ مقیم ایران به راه افتاده است. گفته میشود شنبه شب در لس آنجلس، علیرغم تحریم گروهی از ایرانیان و عدم تبلیغ در تلویزیونهای ماهواره ای ایرانی، بیشتر از ۶ هزار نفر در کنسرت شاد بنیامین حضور پیدا کردند و بسیاری هم رقصیدند و پایکوبی کردند.

سالهاست که بواسطه سیاستهای دولتی و جو داخل ایران، خوانندگان موسیقی پاپ ایرانی مقیم خارج از ایران از برگزاری کنسرت در ایران و خوانندگان پاپ داخلی از کنسرت گزاری در خارج از ایران محروم بوده اند لذا هر دو گروه درآمد محدودی داشته اند. چند سال پیش که گوگوش برای اولین بار توانست از ایران خارج شود و کنسرت بگذارد دهها هزار ایرانی مقیم آمزیکا و کانادا از او استقبال کردند و سالنهای ۲۰۰۰۰ نفره هم پر شدند. اما گوگوش که در ایران اجازه خواندن پیدا نکرده بود از همسرش که همراه وی بود جدا شده و هرگز به ایران بازنگشت.
در داخل ایران موسیقی پاپ خارج از ایران را گاهی با تمسخر و تحقیر موسیقی «لس آنجلسی» می نامند. خوانندگانی نظیر ابی، داریوش، اندی، شهرام شب پره و … به مراتب برای مناسبتهایی نظیر عید و غیره به اروپا، کشورهای اطراف ایران و حتی مالزی و استرالیا مسافرت میکنند و گاه در دبی سالنهای ۱۲۰۰۰ نفره و یا میهمانی های کوچک ویژه (بلیط ۷۰۰ دلار) را هم پر میکنند. امسال تعداد کنسرتهای پاپ ایرانی در کشورهای اطراف ایران (آذربایجان، ارمنستان، دبی، کردستان، ترکیه و ….) رکورد سالهای دیگر را شکست

اگرچه سالهاست گروههای موسیقی سنتی نظیر گروه دستان و خوانندگان محبوبی نظیر استاد محمدرضا شجریان در کنسرتهای خارج از ایران شرکت میکنند و مورد استقبال مردم قرار میگیرند (و هم اکنون هم تور استرالیا و بعد تور آمریکا و کانادا را طی میکنند)، اما تا این اواخر کمتر خواننده موسیقی پاپ ایرانی در خارج از کشور کنسرت داشت تا اینکه احسان خواجه امیری  چندی پیش در کانادا  حاضر شد و بنیامین هم در لندن و اکنون هم تور کنسرتهای بنیامین در آمریکا آغاز شده است. اما برگزاری این کنسرتها جنجال بسیاری را در پی داشته است. گوشه هایی از صحبتها و منطق موافقین و مخالفین این کنسرتها را در زیر آورده ایم تا شما خود قضاوت کنید:

* مخالفین کنسرت بنیامین که در فیس بوک هم تقاضای تحریم این کنسرتها را کرده اند معتقدند اجازه رسمی دولت ایران به بنیامین برای شرکت در تور آمریکا برای تحریف افکار عمومی از جنبش «سبز» مردم ایران در آستانه سالگرد انتخابات میباشد، و برای ساختن وجهه خوب، فرهنگدوستانه و جواندوستانه برای دولت احمدی نژاد.

* موافقین کنسرتهای بنیامین اشاره میکنند که حمایت جوانان از موسیقی پاپ و شاد ایرانی در خارج از ایران هیچ حمایتی از دولت ایران نبوده و ربطی به سیاست ندارد و در واقع دولت ایران با اکراه نظاره گر برگزاری این کنسرتها و استقبال و اتحاد ایرانیان خارج از ایران میباشد چرا که اکثر این ایرانیان همانگونه که با رای ۸۰ درصدی (خارج از کشور) به موسوی ثابت کردند خواهان تغییرات و مخالف احمدی نژاد میباشند.

* مخالفین کنسرت بنیامین همزمانی تقریبی تور بنیامین با تور کنسرت استاد شجریان به آمریکا را علت دیگری میدانند برای خنثی و خلوت کردن کنسرتهای استاد شجریان و گروه شهناز چرا که استاد شجریان با موضع گیریهای اخیر خود در حمایت از جنبش «سبز» و با خواندن ترانه سیاسی «مرغ سحر» در کنسرتهای خود خشم دولت ایران را برانگیخته است. کنسرت شنبه شب بنیامین هم در لس آنجلس که گفته میشود ۶۰۰۰ نفر را به خود جلب کرد همزمان با کنسرت اندی و کوروس در شمال کالیفرنیا بود. در روز ۲۳ ماه می هم به صورت بی سابقه ای در شهر واشنگتن در یک شب کنسرت بنیامین با کنسرت استاد شجریان همزمان شده است. اگرچه مخاطبان این دو کنسرت تا حدی متفاوت میباشند اما پر کردن دو سالن چند هزار نفره در شهری که جمعیت ایرانیان در آن محدود میباشد کار آسانی نخواهد بود.

* همچنین گفته میشود برگزار کنندگان کنسرت و مدیر آن (که مدیر گروه آریان هم میباشد) به دولت و نیروهای اطلاعاتی ایران تعهد داده اند تا تبلیغات کنسرت را فقط در رسانه های خاص و غیر سیاسی (نظیر رادیوجوان) مورد تایید دولت ایران پخش کرده و از هرگونه شعار و حرکت سیاسی بنیامین و مردم جلوگیری کنند (نظیر آنچه افشین انجام داد و یا ویدئوی جدید نوید و امید انجام داده اند). گروهی هم حتی گفتند که از فروش مشروبات الکلی جلوگیری میشود.

* در کنسرت شنبه شب بنیامین در لس آنجلس ظاهراً این مطلب صحت نداشته و صف مشروبات الکلی از همیشه هم طولانی تر بوده است! (نوشتار علمی در باره الکل اینجا)

* موافقین کنسرت بنیامین معتقدند که وقتی مردم داخل ایران تصاویر رقص و پایکوبی و آزادی مردم در کنسرتهای بنیامین در خارج را ببینند این امر نه تنها به اهداف دولت ایران کمک نکرده بلکه عطش آزادی و پیوستن ایرانیان داخل به جامعه بازتر خارج از ایران را بیشتر میکند.

این بحثها و جدلها احتمالاً ادامه خواهند داشت چرا که گفته میشود دولت ایران قصد دارد تا به صورت محدود به خوانندگانی با سبک «سنگین» نظیر حبیب (خواننده مقیم لس آنجلس که چندی است در ایران میباشد، علیرغم گرایشهای سیاسی گذشته سلطنت طلبانه وی) اجازه کنسرت در ایران بدهد.

به هرحال واقعیت غیرقابل انکار آزادی بیشتر حضار در کنسرتهای خارج از کشور میباشد و اینکه دولت و مسئولین ایران نمی توانند کنترل زیادی روی شرایط این کنسرتها داشته باشند. یکی از آشنایان که در کنسرت موسیقی پاپ «در داخل ایران» شرکت کرده بود می گفت هروقت ترانه و آهنگ شاد میشد، مردم ناخودآگاه شروع به حرکت بدن در صندلی خود میکردند و نیروهای ارشاد و انتظامی حاضر در سالن با ترکه به سر آنها میزدند تا جنب نخورند و حالت رقص و پایکوبی نگیرند. این فرد حضور در کنسرت «پاپ» در ایران را شکنجه ای بیش نمی داند چرا که نوع ترانه های پاپ محرک و شادی آور بوده و ایرانیان هم همیشه اهل رقص و پایکوبی اند و کنترل احساسات طبیعی مردم لذت شرکت در اینگونه کنسرتها در ایران را از بین میبرد.

شاید بزرگترین مشکل کنسرتهای داخل ایران نه کنترل مردم بلکه کنترل هنرمند باشد. هنرمند واقعی در ذات خود خلاق میباشد و برای نمایش کامل این خلاقیت نیاز به آزادی عمل، سخن و تفکر دارد. شرایط بسته، امنیتی و کنترل شده (اختناق) بیشتر از اینکه به مردم عادی و هوادران که دوست دارند برقصند و یا بعضی هایشان مشروب بخورند فشار آورد، به روحیه لطیف و خلاق هنرمند و کارآیی او لطمه میزند

منبع : Kodoom.com

نوشته شده در موسیقی. برچسب‌ها: . 44 Comments »

44 پاسخ to “بحث و اختلاف نظر در باره سیاسی بودن کنسرتهای بنیامین در آمریکا”

 1. lucy Says:

  avalllllllllllllllllllllllllllllllll

 2. پردیس Says:

  من موافقم
  حمایت از موسیقی جوان

 3. Ninas Says:

  چی بگم والا.تو این شرایط آدم به هیچ چیز نمی تونه اعتماد کنه.

 4. سپیده Says:

  خیلی به خودش می نازه این بنیامین. چند وقت پیش یه مصاحبه ازش خوندم از تمام خواننده ها ایراد می گرفت خیلی بدم اومد ازش. هم بی ریخته هم بدصدا

 5. ali yazdanijoo Says:

  بنظر من بنیامین کارش درسته و صداش و سبکش نو جدیده خوشم میاد ازش
  چه خوب که تونست کنسرت بذاره یو اس آ
  امیدوارم بیشتر از اینا موفق باشه
  مرسی مجید

  • baran Says:

   انرژی و وقتی که برای کارش میذاره خوبه اما من با البوم دومش زیاد ارتباط برقرار نکردم یه جوری زیاد شعر نداشتن مثلا من لعنتی! اما اهنگساز خوبیه …

 6. دریا Says:

  من نمیدونستم مقیم امریکا شده اصلا ازش خوشم نمیاد همون آهنگای برنامه رنگین کمان رو بسازه واسش بهتره

 7. Rozitaaa Says:

  تا اونجا كه من مي‌دونم و فكر كنم همه بدونن مدير برنامه‌هاي بني و آريان خودش اطلاعاتيه. بعدشم اينكه همه‌ي اين خواننده‌هاي وطني تا كلي سبيل اين اطلاعات و… و … رو چرب نكنن نه اجازه كنسرت دادن دارن نه حتا معروف شدن.
  نمونه‌ي بارزش رضا صادقي هست. و حميد عسكري. تعداد كنسرتاي اونارو مقايسه كنين با كساي ديگه. (كه احتمالن از شدت و ولتاژ كاسه ليسي رضا صادقي همتون خبر دارين)
  بعدشم اينكه تاريخ كنسرت بني با استاد شجريان يكي بشه بو داره.
  و در ضمن بني به شدت محافظه كاره. بعيد مي‌دونم خودشو قاطيه سياست كنه.
  البته تو اين مملكت رنگ روسريمونم سياسيه. چه برسه به كنسرت.

 8. Nafiseh Says:

  تا حالا کار ارزشمندی نداده بیرون…
  از این به بعدشو نمی‌دونم

 9. arefe Says:

  آقا اینجا کجا آدمو با ترکه می زنن دیگه اگزجره هم حدی داره

 10. FARNAZ Says:

  من از بعضی ترانه هاش خوشم میاد

 11. سما Says:

  من از هیچ مردي كه صدا يا لحن دخترونه داشته باشه خوشم نمياد

  به اينا ادم بگه خواننده , اون دنيا بايدبه هايده و ابي و شجريان و خيلياي ديگه جواب پس بده

  ولي كلا موافقم ,مهم داخل ايرانه , موافقت با كنسرت حبيب تو ايران اونم نزديك خرداد حتما هدفي داره ولي كنسرتاي خارج از ايران چي؟ تازه توفع مردم رو از اين به بعد بالا ترم ميبره

 12. NINI Says:

  خاک بر سرش و موافقاش
  معلومه که سیاسیه حالا چرا الان نزدیک خرداد نزدیک سال بچه های از دست رفته _ دشمنی این دولت با استاد شجریان بیشتر از این حرفهاست به خاطر خراب کردنش همه کار می کنن
  ولی اینا هیچ فایده ای نداره چون » ما به خرداد پرحادثه عادت داریم»

  • ali yazdanijoo Says:

   نی نی جان منظورت به من بود که میگی خاک بر سر موافقاش من که نگفتم چیزی گفتن صداش و بعضی آهنگاش قشنگه

   • سما Says:

    ya man ?
    man na seda va na ahangasho doos nadaram ,
    vali migam ettefaghaye dakhele iran mohem taran
    concerte benyaminam siasi bashe ya nabashe enghadri tasir nemizare
    badesham
    chand ta az taraf dar haye ostad shajarian , miran concerte benyamino bebinan ?????????????????????????????????????????????
    vaghean chand nafar?
    ye kam adab bad nist ni ni joon

   • آناهیتا-Angel_fn7 Says:

    نه علی با شما نبود.منم با آهنگا و صداش خیلی خاطره دارمو درکل اینو چاووشی فیوریتام بودن تو ایرانیایه ایران.ولی واقعن کارش مشکوکه.مشخصه دیگه.برا همین بدم اومد ازش.ینی از شخصیتش.آهنگاشو هنوزم دوس دارم

   • ali yazdanijoo Says:

    مرسی آنا
    پس منم ازش بدم اومد

 13. امیرخان Says:

  بنیامین از اون ادمایی که فاصله کمی با سوپر استاری دارن اما این فاصله کم هیچ وقت به پایان نمیرسه بنیامین لیاقت بیشتری داره فقط باید از موقعیت هاش خوب استفاده کنه

 14. ariyan Says:

  khob admin axaye konsertesham bezar dg lotfan:D

 15. سحر Says:

  من با اين جمله رزيتا موافقم «اينكه تاريخ كنسرت بني با استاد شجريان يكي بشه بو داره.»

 16. baran Says:

  البوم جدیدش رو که دوست نداشتم انگار حبیب هم قراره ایران بخونه تو وبلاگ رشیدپور خوندم یه چیزایی؟

 17. ثمینه Says:

  به نظر حرفای مخالفان درست میاد.آخه اینا آدمایی نیستن که آدم بخواد حتی یه اپسیلون بهشون خوشبین باشه حتما قضیه فراموش کردن جووناییه که……….

 18. کامی Says:

  واقعا!!نمیدونستم حبیب اومده ایران
  بر چی حالا

  • baran Says:

   حبیب و جهان از خواننده هایی بودن که زیاد به ایران میومدن …..و در این سفر اخیر انگار همراه حبیب محمد هم اومده و شاید ایران بخونه….البته به نقل از مطالب رضا رشیدپور

  • ali yazdanijoo Says:

   کامی جان هم حبیب اومده هم پسرش محمد پسرش چند وقت پیش بخاطر عمل قلبش اومد و بی سر و صدا رفت چون هزینش تو امریکا بالا بود اومد تهران عمل کرد و رفت

   • کامی Says:

    دست گلتون درد نکنه علی جون و باران جان
    مرسی از اطلاعاتتون

 19. erfan Says:

  sabke jadid va khobi dare vali tanha moshkelesh ine ke zod mardom faramoshesh mikonan kash ye rooz hamvatanaye kharej az keshvaremonam be tonan rahat kharej az saye shome hokomate jomhorie eslami to iran rafto amd konan be omide an roz ha

 20. Sima Says:

  hatman ye khabarayie vagarana ina hich vaght be javoona baha nemidan hichvaght

 21. المیرا Says:

  با اون همه خواننده تو لوس آنجلس . اونا چه بیکارایی بودن که رفتن کنسرت این بچه با صدای مسخرش

 22. MONA Says:

  منم با برگزار کردن کنسرتش موافقم
  بعضی از اهگاشو دوس دارم
  خیلیم مغروره
  مرسی

 23. شقایق Says:

  به نظر من بنیامین یه هنرمنده کاری هم به سیاست و اینجور چیزا نداره خوب چیکار کنه دوست داره کنسرت بزاره حالا اون تایم و بهش دادن دیگه به این چه ،در ضمن یه هنرمند فقط به هنرش فکر میکنه حالا که چی مثلاً بنیامین خواسته یاد و خاطره بچه های خرداد و از بین ببره این دیگه خیلی بی منطقه اصلاً ربطی به هم نداره من که خیلی از کاراش خاطره دارم و هیچ وقت هم بنیامین فراموش نمیشه چون سبک بنیامین خیلی خاص بود همین خاص بودن هم خیلی جسارت میخواست ، به نظر من که شایسته حضور اینهمه تماشاچی هستش من یکی از کنسرتاش و رفتم خیلی خوب برنامه اجرا کرد ، شجریان که جای خودش و داره اصلاً سبک کاری شون با هم از زمین تا آسمون فرق میکنه هر کدوم طرفدار خاص خودشون رو دارن این دیگه سلیقه ی هستش حالا یکی اینوری یکی اونوری

 24. Kaily Says:

  من با ایده شقایق کاملا موافقم
  مرسی

 25. laleh Says:

  باید بلند شد و کاری کرد ……….

 26. Reza_R Says:

  اصلا این البوم جدیدش جالب نبود

  ممنون

 27. ســــــــــــــــــارا Says:

  آره هر چیزی تو این مملکت و مربوط به این مملکت میتونه سیاسی باشه
  ولی
  من واقعن بنیامینو دوس دارم
  آلبومه دومش کلی واسم خاطره انگیزه

 28. noushin Says:

  به نظر من یک خواننده خوب همیشه حرف دل مردمو میزنه و هم سیاسیه هم اجتماعی این خیانته که بنیامین پاشه بره پاچه خواری تو این موقعیت مرد بدبخت اونوقت کنسرت بزاره واسه اونور آبیا
  بعید میدونم با کنسرت حبیب موافقت کنند اونوقت سالن کنسرت توسط مردم میترکه از فضای سیاسی

 29. محمدرضا Says:

  ملت لس آنجلسم منتظر بهونه ! حالی کردن

 30. bahareh Says:

  هر چقدر جلوی اینکارا رو بگیرن مردم کار خودشونو می کنن دیگه تا کی میخوان انقدر فشار بیارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  همین گروه آریان تو کنسرتای تهرانش اونایی که عقب سالنن خوب واسه خودشون می رقصن دیگه این که چیزی نیست
  مشکل مقامات ما اینه که نمی خوان چیزیو قبول کنن و یه کم هوای ایرانو عوض کنن


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: